Zbavte se své zadlužené firmy včas !
Přepis firmy
a

Výhody a nevýhody podnikání

^

28 ledna, 2021

Obsah

Výhody a nevýhody podnikání.

Výhody a nevýhody podnikání – výhody

1. Výhody a nevýhody podnikání – výhody – MOŽNOST VYSOKÉHO VÝDĚLKU

 • Na rozdíl od zaměstnaneckého poměru se zde nesetkáte s platovými tabulkami nebo jinak nastavenými normami. O tom, kolik si během měsíce vyděláte, rozhodnete pouze vy sami. Vše se bude odvíjet od vašeho pracovního nasazení a schopnosti vytrvat a přicházet s novými nápady. Dá se tedy říci, že máte prakticky možnost neomezeného výdělku, který poroste přímo úměrně s vaším úsilím.

2.

Výhody a nevýhody podnikání – výhody – ČASOVÁ SVOBODA A FLEXIBILITA

 • Doslova se stanete pány svého času. Pracovní dobu si můžete naplánovat podle vlastních preferencí a uzpůsobit tomu tedy i váš volný čas.

3.

Výhody a nevýhody podnikání – výhody – ROZVOJ A SEBEREALIZACE

 • Člověk, který se rozhodne podnikat, se musí zpravidla neustále vzdělávat a mnohdy se to netýká jen oblastí, ve kterých se sám pohybuje, ale také těch, které ke svému podnikání využívá, nebo se samotným podnikáním přímo či nepřímo souvisí. Tato skutečnost je velkým benefitem pro osoby, které se chtějí rozvíjet a dosáhnout pocitu vlastní užitečnosti a osobního naplnění.

4. Výhody podnikání – REALIZACE VLASTNÍCH SNŮ A PLÁNŮ

 • Podnikání je díky tomu často mnohem větší zábava a vy budete chodit do práce s radostí.

5. Výhody podnikání – MOŽNOST VYUŽITÍ PÁKOVÉHO EFEKTU

 • Za předpokladu, že je vaše podnikání úspěšné, můžete si najmout další pracovníky a díky tomu těžit z pákového efektu a tím váš příjem dále násobit. Finanční páka a páka lidského kapitálu vám může zajistit mnohem větší příjmy, než ve většině případů mohou získat zaměstnanci.

6. Výhody podnikání – DELEGOVÁNÍ

 • Nemusíte ztrácet čas činnostmi, které pro vás nejsou zajímavé, důležité či vám způsobují frustraci. Máte tedy možnost sami rozhodnout o tom, čemu se v pracovní době budete věnovat a jaké činnosti dáte na starost vašim pracovníkům.

7. Výhody podnikání – MOŽNOST ROZHODNOUT O BUDOUCNOSTI FIRMY

 • Sami rozhodnete o tom, co s firmou bude dál, pokud v ní už nadále nebudete chtít působit nebo budete ztrácet vaše pracovní tempo. Za předpokladu, že se vám podaří vybudovat úspěšný byznys, můžete společnost předat svým potomkům či rovnou prodat, což v případě zaměstnaneckého místa udělat nemůžete. Další možností je ústup do pozadí, kdy můžete najmout manažera a svou roli přetransformovat na místo poradce, kdy stále budete majitelem byznysu bez rizika z propuštění.

8. Výhody podnikání – DIVERZIFIKACE RIZIKA ZTRÁTY VÝDĚLKU

 • Vaše příjmy ve většině případů plynou od více klientů a tím diverzifikujete riziko ztráty výdělku. Pokud nějakého z nich ztratíte, nemusíte hned zoufat a vyplňovat žádost o evidenci na úřadu práce, protože máte řadu dalších.

Výhody a nevýhody podnikání – nevýhody

1. NEJISTÝ PŘÍJEM

 • Zejména v začátku vašeho podnikání nemáte jistý výdělek. Mnohdy dochází k situacím, kdy svou firmu musíte dotovat bez jistoty návratnosti. Nikdo vám neřekne, za jak dlouho začne vaše podnikání prosperovat a jestli se vůbec dočkáte úspěchu, který samozřejmě již od začátku každý předpokládá a očekává.

2. ORGANIZACE ČASU

 • Na jednu stranu si podnikatelé sami určují pracovní dobu, ale na druhou stranu není pevně ohraničená. Klidně se tedy může stát, že svou práci dodělávají po večerech či o víkendech, kdy zaměstnanci mají obvykle volno. Důsledkem špatné organizace jsou podnikatelé vystavování stresu a dochází u nich k syndromu vyhoření či zdravotním potížím.

3. NUTNOST BÝT TU VŽDY PRO SVÉ KLIENTY

 • Musíte být vždy vstřícní ke klientům a jejich přání plnit na počkání, aby se nestalo, že přejdou k vaší konkurenci. V zaměstnaneckém poměru se také očekává, že budete směřovat k nejlepšímu možnému výsledku, ale následky neúspěchu nejsou tak tvrdé.

4. MANAŽERSKÉ DOVEDNOSTI

 • Podnikatelé by měli oplývat manažerskými dovednostmi. Měli by být schopni organizovat práci i čas a to nejen svůj, ale také svých pracovníků, na které by se mimo jiné měli naučit i práci delegovat. Ve výsledku podnikání není jen o dobrém nápadu, ale také o osobnostních předpokladech a různých dovednostech.

5. NEPLACENÁ DOVOLENÁ

 • Minimální délka trvání dovolené u zaměstnanců je upravena zákoníkem práce, to se ale netýká podnikatelů, kteří na placenou dovolenou nárok nemají.

Související články

O autorovi

Poradenství v krizi.cz

Máme více než 20 let zkušeností s odkupem a prodejem podílů v obchodních společnostech a s transformacemi firem. Za tuto dobu jsme pomohli významnému množství podnikatelů s prodejem, transformací, revitalizací či likvidací jejich firmy.